Użytkownik:Admin/brudnopis/TaxFree

Z VatoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Tworzenie dokumentów Zwrot VAT dla Podróżnych - TaxFree for tourists



Vatowiec oferuje pełną obsługę ewidencji sprzedaży dla podróżnych spoza Unii Europejskiej za pomocą dokumentów Zwrot VAT dla Podróżnych (TaxFree for tourists).


Obsługa TaxFree realizowana jest za pomocą modułu Sprzedaż detaliczna (Dokumenty -> Sprzedaż detaliczna), w celu jej prowadzenia należy dokonać konfiguracji programu.


Konfiguracja programu

  1. Dodać definicję nadruku dokumentu TaxFree. W tym celu w otwartym oknie Sprzedaż detaliczna należy wybrać opcję "Nadruk wyb." (dostępna pod prawym przyciskiem myszy), a następnie wybrać z listy dokument TaxFree.
  2. Dodać kategorię Rejestru VAT do obsługi TaxFree. W tym celu należy otworzyć okno Kategorie RV (Słowniki - Kategorie RV), a następnie dodać nową kategorię i przyporządkować jej dane: znacznik S (Sprzedaż), litera kodu T, opis "Sprzedaż TaxFree" oraz zaznaczyć opcję w kolumnie O (zaliczać do obrotu).
  3. W stałych programu (System > Stałe programów > Vatowiec) w wierszu "TaxFree - kategoria RV dla zwrotu VAT" wprowadzić literę kodu kategorii dodanej w p. 2 (tu litera T).
  4. W definicji eksportu do IPS (lub definicji nadruku) (System > Definicje IPS) zaktualizować definicje eksportu deklaracji VAT-7 (obecnie dokument VAT7_9Z lub VAT7K_3Z). W polu 22 i 23 należy dopisać kategorię utworzoną w p. 2 [tu +round(PVAT->ST00N,0) ]
  5. Pobrać i zainstalować raport umożliwiający wydruk Zwróconych kwot podatku VAT dla podróżnych.

Po wykonaniu tych czynności można przejść do wprowadzania dokumentów TaxFree.

Wprowadzanie dokumentów

  1. W oknie Sprzedaż detaliczna należy dodać nowy dokument. W odróżnieniu od zwykłej sprzedaży detalicznej należy dokonać wyboru Klienta (kontrahenta) podobnie jak w oknie sprzedaży Vat oraz w kolumnie TF (TaxFree) należy wybrać TF (Tak, dokument TaxFree). Dodatkowo można zaznaczyć kolumnę Vz, co spowoduje, że wszystkie dokumenty TaxFree z danego miesiąca będą przenoszone do rejestru VAT zbiorczo.
  2. Po przygotowaniu dokumentu należy nadrukować jego treść na druku Zwrot VAT dla Podróżnych/TaxFree (druki takie można zakupić w dowolnej księgarni itp.) za pomocą przycisku Nadruk.W przypadku, gdyby nadruk nie pasował do posiadanego wzorca dokumentu TaxFree położenie poszczególnych danych można zmienić w oknie definicji nadruków (System > Definicje nadruku). W załączeniu dostępna jest Plik:NadrukDef TaxFree.xml definicja nadruku na szablonie udostępnianym przez firmę Michalczyk i Prokop.

Do tego momentu sprzedaż TaxFree traktowana jest jako zwykła sprzedaż krajowa i tak będzie ujmowana w deklaracji VAT-7.

Zwrot podatku VAT

Po otrzymaniu potwierdzenia wywozu towaru poza granice Unii Europejskiej (ostemplowany dokument TaxFree), Sprzedawca ma prawo do zwrócenia wyszczególnionej na dokumencie kwoty VAT oraz odpowiedniej korekty deklaracji VAT.

  1. Po zwróceniu kwoty zapłaconego podatku VAT należy zmienić status dokumentu w kolumnie TF z T na Z (dokument TaxFree do którego zwrócono podatek VAT) oraz wprowadzić datę, kiedy dokonano zwrotu podatku w kolumnie Zwrot VAT.
  2. Po zmianie statusu dokumentu należy wykonać operację sumowania.

Vatowiec sprawdzi dokumenty wprowadzone w oknie Sprzedaży detalicznej i odpowiednio wypełni dane w deklaracji VAT7. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy zwrot podatku VAT wystąpi w miesiącu innym niż wystawiono dokument TaxFree podatnik powinien złożyć korektę deklaracji za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży (a nie w którym dokonano zwrotu VAT). Taką formę ewidencji TaxFree wspiera Vatowiec i taka forma była sugerowana przez orzeczenia US (jedno z orzeczeń poniżej).

Do poszczególnych deklaracji VAT-7 oraz ich korekt najlepiej dołączać wydruk Zestawienia kwot podatku VAT zwróconych Podróżnym za dany miesiąc (na dzień składania deklaracji). Zestawienie można wydrukować w oknie Zestawienia > Raporty definiowane > Sprzedaż detaliczna > Zwrot VAT.



Istnieje jeszcze druga metoda zmiany statusu dokumentu TaxFree po dokonaniu zwrotu podatku VAT, polegająca na utworzeniu korekty danego dokumentu TaxFree. Osobiście tej metody nie testowałem, stąd brak opisu jej stosowania.


Orzeczenia w sprawie TaxFree

Duża liczba towarów

"W sytuacji gdy jeden paragon potwierdzający sprzedaż towarów zawiera dużo pozycji sprzedanych towarów obejmujący (więcej niż 7), to na jeden dokument >Zwrot VAT dla podróżnych< może składać się kilka formularzy TAX FREE opatrzonych tym samym numerem. Wówczas kwota podatku VAT i kwota brutto sprzedaży wynikająca z podsumowania wielostronicowego dokumentu TAX FREE opatrzonego tym samym numerem musi być zgodna z załączonym do niego paragonem fiskalnym"

Pismo z 11 sierpnia 2006 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku RO-XV/443/VAT/340-397/BD/o6.

źródło: Grupa Wydawnicza INFOR S.A


Orzeczenie w sprawie braku podpisu na doumencie TaxFree:

http://www.bialystok.wsa.gov.pl/wybr.../I_128_05.html


Korekta deklaracji VAT przy zwrocie VAT podróżnym - 2005.12.30

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie, P-3443/49/05 w przypadku dokonania zwrotu podatku VAT podróżnym, sprzedawca dokonujący zwrotu powinien dokonać korekty deklaracji VAT złożonej za miesiąc, w którym rozliczono daną dostawę jako sprzedaż krajową. Korekty należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.


źródło: Portal PIT.pl sp. z o.o.


Pomocnicze dokumenty


Pozostałe interpretacje ustawy związane z TaxFree:

http://www.vat.pl/pages/i/1214.php


Opis prowadzenia ewidencji sprzedaży TaxFree:

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/v...-TAX-FREE.html


Ustawa o TaxFree:

http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/0499.htm