Inwentaryzacja

Z VatoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Okienko „Inwentaryzacja” ma na celu znacznie ułatwienie wykonania i zaksięgowania spisu z natury lub inaczej spisu inwentaryzacyjnego. Po dodaniu nowej pozycji i wpisaniu daty oraz czasu, uruchom [Weryfikuj]. Po tej operacji będą uzupełnione wszystkie ilości, które są wyliczone na podstawie dokumentów. Następnie wydrukuj dokument i nanieś aktualne ilości z magazynu. Ostatnia operacja polega na wypełnieniu kolumny „spis”.

Na podstawie danych o ilościach wynikających z dokumentów oraz stanu faktycznego, program tworzy podczas weryfikacji specyfikację dokumentu magazynowego wyrównującą te stany ilościowe. Utworzoną specyfikację można korygować i uzupełniać. Dokument jest dostępny w Księdze Dokumentów z rodzajem IN.

Przedstawiona inwentaryzacja jest standardowym rozwiązaniem, chyba często stosowanym w innym oprogramowaniu. Oprócz niej istnieje możliwość inwentaryzacji niedoborów i nadwyżek.

Zrzut przedstawia metodę bieżącego zapisu niedoboru lub nadwyżki w kolumnie „Rezerwa”. Wartość dodatnia zdejmuje ilość ze stanu dostawy, czyli reprezentuje niedobór, a ujemna podnosi stan dostawy, zatem staje się nadwyżką. Tytuł kolumny „Rezerwa” można zmienić (jak wszystkie), tak żeby stał się bardziej zrozumiały.

Inwentaryzacja tych nadwyżek i niedoborów sprowadza się do zdjęcia ilości zapisanych do kolumna „Rezerwa”. Zdjęcie tej ilości jest odwracalne, czyli można za pomocą edycji w oknie [Specyfikacja] przywrócić lub inaczej zmodyfikować nadwyżkę lub niedobór.