Tadeusz Płaszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z GenWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Genalogia
→‎Linki zewnętrzne: Muzeum fotografii
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 5: Linia 5:


== Autobiografia ==
== Autobiografia ==
Urodziłem się dawno. Wojna trwała druga i do tego światowa, co wcale jednak Światowca ze mnie nie zrobiło. Wychowałem się właściwie na ulicy, albowiem wyrzucony zostałem po dwu dniach z przedszkola Caritasu za kompletny brak zainteresowania modlitwą i zabawami typu kółko graniaste. Ze szkoły podstawowej nie wyrzucono mnie z powodu małpiej łatwości rysowania kolorowych szlaczków w wypracowaniach z dowolnych przedmiotów, a w nich - towarzysza Stalina, Lenina też  i Marksa oraz Engelsa, a nawet całej czwórki razem. Potem udało mi się zdać maturę i zamiast na ASP zostałem przez rodziców wysłany na architekturę albowiem inżynierem miałem zostać, a nie jakimś tam malarzem. Zacząłem więc studiować, tyle że architekturę cudnych studentek. Poszerzyłem te studia z czasem o studentki ASP, PWSM, PWST, w porywach UJ i AM. Studia trwały i trwały lat bodaj siedem. Wystaw w tym czasie (i potem również) robiłem sporo. Obsyłałem przeróżne konkursy u nas, w Czechosłowacji ówczesnej, a nawet w Moskwie, Rydze i Dreźnie. Z torbą pełną medali i wiedzą pozyskaną od mojego mistrza, Wacława Nowaka<ref name=":2">[http://www.fotoconnect.pl/index.php/baza-wiedzy/slownik-biograficzny-fotografow/waclaw-nowak/ Wacław Nowak] (ur. 1924 – zm. 1976) – ''W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych na krakowskiej ASP. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Duży wpływ na fotografie Nowaka pozostawiły podróże zagraniczne, m.in. do Włoch, Brazylii, Francji. Twórczość Wacława Nowaka przypadła na okres przeobrażeń związanych z funkcją fotografii: odchodzenia od jej dokumentacyjnego traktowania, na rzecz eksperymentów i tzw. fotografii kreacyjnej.''</ref>, zastukałem w roku 1968 do bram Związku Polskich Artystów Fotografików i w czerwcu wręczono mi leg. nr 361<ref name=":1"> [http://www.zpaf.pl/pl/content/zpaf/czlonkowie_det.php/361/tadeusz,plaszewski/ Związek Polskich Artystów Fotografików]</ref>. Porzuciłem Politechnikę i zacząłem pracę zwykłego fotografa w biurze projektów, zajmującym się remontami krakowskich zabytków. Potem były Pracownie Konserwacji Zabytków, Państwowe Zbiory Zabytków na Wawelu, wreszcie Muzeum Narodowe w Krakowie. We wszystkich tych instytucjach fotografowałem piękne wytwory ludzkiego talentu. Teraz fotografuje wyłącznie piękno powstałe z miłości dwojga ludzi, najchętniej płci całkowicie odmiennej niż moja. Raczej pełnoletnie… No i czasami piszę bajki, niekoniecznie dla moich wnuków.
Urodziłem się dawno. Wojna trwała druga i do tego światowa, co wcale jednak Światowca ze mnie nie zrobiło. Wychowałem się właściwie na ulicy, albowiem wyrzucony zostałem po dwu dniach z przedszkola Caritasu za kompletny brak zainteresowania modlitwą i zabawami typu kółko graniaste. Ze szkoły podstawowej nie wyrzucono mnie z powodu małpiej łatwości rysowania kolorowych szlaczków w wypracowaniach z dowolnych przedmiotów, a w nich - towarzysza Stalina, Lenina też  i Marksa oraz Engelsa, a nawet całej czwórki razem. Potem udało mi się zdać maturę<ref name="v-lo">[http://www.ics.uci.edu/~dan/genealogy/Krakow/other/k26.txt Spis absolwentów V LO w Krakowie], rocznik 1961.</ref> i zamiast na ASP zostałem przez rodziców wysłany na architekturę albowiem inżynierem miałem zostać, a nie jakimś tam malarzem. Zacząłem więc studiować, tyle że architekturę cudnych studentek. Poszerzyłem te studia z czasem o studentki ASP, PWSM, PWST, w porywach UJ i AM. Studia trwały i trwały lat bodaj siedem. Wystaw w tym czasie (i potem również) robiłem sporo. Obsyłałem przeróżne konkursy u nas, w Czechosłowacji ówczesnej, a nawet w Moskwie, Rydze i Dreźnie. Z torbą pełną medali i wiedzą pozyskaną od mojego mistrza, Wacława Nowaka<ref name=":2">[http://www.fotoconnect.pl/index.php/baza-wiedzy/slownik-biograficzny-fotografow/waclaw-nowak/ Wacław Nowak] (ur. 1924 – zm. 1976) – ''W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych na krakowskiej ASP. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Duży wpływ na fotografie Nowaka pozostawiły podróże zagraniczne, m.in. do Włoch, Brazylii, Francji. Twórczość Wacława Nowaka przypadła na okres przeobrażeń związanych z funkcją fotografii: odchodzenia od jej dokumentacyjnego traktowania, na rzecz eksperymentów i tzw. fotografii kreacyjnej.''</ref>, zastukałem w roku 1968 do bram Związku Polskich Artystów Fotografików<ref name="ZPAF">[http://www.zpaf.pl/o-zwiazku/czlonkowie/byli-czlonkowie/ Spis byłych członków] - Związek Polskich Artystów Fotografików</ref> i w czerwcu wręczono mi leg. nr 361<ref name=":1"> [http://www.zpaf.pl/pl/content/zpaf/czlonkowie_det.php/361/tadeusz,plaszewski/ Tadeusz Płaszewski] - Związek Polskich Artystów Fotografików ''[link nieaktualny]''</ref>. Porzuciłem Politechnikę i zacząłem pracę zwykłego fotografa w biurze projektów, zajmującym się remontami krakowskich zabytków. Potem były Pracownie Konserwacji Zabytków, Państwowe Zbiory Zabytków na Wawelu, wreszcie Muzeum Narodowe w Krakowie. We wszystkich tych instytucjach fotografowałem piękne wytwory ludzkiego talentu. Teraz fotografuje wyłącznie piękno powstałe z miłości dwojga ludzi, najchętniej płci całkowicie odmiennej niż moja. Raczej pełnoletnie… No i czasami piszę bajki, niekoniecznie dla moich wnuków.


<gallery>
<gallery>
Linia 21: Linia 21:
== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* [http://www.plaszewski.art.pl/ Strona autorska]
* [http://www.plaszewski.art.pl/ Strona autorska]
* [https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/plaszewski-tadeusz/ Fotografie w zbiorach Muzeum fotografii w Krakowie]
* [http://www.sarp.krakow.pl/wystawy,165,Tadeusz_Plaszewski_-_Architekt_Poza_Architektura.html Tadeusz Płaszewski - Architekt Poza Architekturą]
* [http://www.sarp.krakow.pl/wystawy,165,Tadeusz_Plaszewski_-_Architekt_Poza_Architektura.html Tadeusz Płaszewski - Architekt Poza Architekturą]
* [http://www.galeriagrodzka.art.pl/polska/documents/54.html Galeria Grodzka - wernisaż]
* [http://www.galeriagrodzka.art.pl/polska/documents/54.html Galeria Grodzka - wernisaż]


{{DEFAULTSORT:Płaszewski, Tadeusz }}
{{DEFAULTSORT:Płaszewski, Tadeusz }}
[[Kategoria:Płaszewscy]]
[[Kategoria:Płaszewscy|Tadeusz]]
[[Kategoria:Osoby]]
[[Kategoria:Osoby]]
[[Kategoria:Public]]
[[Kategoria:Public]]

Aktualna wersja na dzień 09:17, 24 sie 2022

Tadeusz Płaszewski

Tadeusz Płaszewski (ur. 27 lipca 1942 roku w Krakowie - zm. 4 grudnia 2010 w Krakowie) - artysta fotografik, architekt. Absolwent V LO w Krakowie.


Autobiografia

Urodziłem się dawno. Wojna trwała druga i do tego światowa, co wcale jednak Światowca ze mnie nie zrobiło. Wychowałem się właściwie na ulicy, albowiem wyrzucony zostałem po dwu dniach z przedszkola Caritasu za kompletny brak zainteresowania modlitwą i zabawami typu kółko graniaste. Ze szkoły podstawowej nie wyrzucono mnie z powodu małpiej łatwości rysowania kolorowych szlaczków w wypracowaniach z dowolnych przedmiotów, a w nich - towarzysza Stalina, Lenina też i Marksa oraz Engelsa, a nawet całej czwórki razem. Potem udało mi się zdać maturę[1] i zamiast na ASP zostałem przez rodziców wysłany na architekturę albowiem inżynierem miałem zostać, a nie jakimś tam malarzem. Zacząłem więc studiować, tyle że architekturę cudnych studentek. Poszerzyłem te studia z czasem o studentki ASP, PWSM, PWST, w porywach UJ i AM. Studia trwały i trwały lat bodaj siedem. Wystaw w tym czasie (i potem również) robiłem sporo. Obsyłałem przeróżne konkursy u nas, w Czechosłowacji ówczesnej, a nawet w Moskwie, Rydze i Dreźnie. Z torbą pełną medali i wiedzą pozyskaną od mojego mistrza, Wacława Nowaka[2], zastukałem w roku 1968 do bram Związku Polskich Artystów Fotografików[3] i w czerwcu wręczono mi leg. nr 361[4]. Porzuciłem Politechnikę i zacząłem pracę zwykłego fotografa w biurze projektów, zajmującym się remontami krakowskich zabytków. Potem były Pracownie Konserwacji Zabytków, Państwowe Zbiory Zabytków na Wawelu, wreszcie Muzeum Narodowe w Krakowie. We wszystkich tych instytucjach fotografowałem piękne wytwory ludzkiego talentu. Teraz fotografuje wyłącznie piękno powstałe z miłości dwojga ludzi, najchętniej płci całkowicie odmiennej niż moja. Raczej pełnoletnie… No i czasami piszę bajki, niekoniecznie dla moich wnuków.

Przypisy

  1. Spis absolwentów V LO w Krakowie, rocznik 1961.
  2. Wacław Nowak (ur. 1924 – zm. 1976) – W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych na krakowskiej ASP. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Duży wpływ na fotografie Nowaka pozostawiły podróże zagraniczne, m.in. do Włoch, Brazylii, Francji. Twórczość Wacława Nowaka przypadła na okres przeobrażeń związanych z funkcją fotografii: odchodzenia od jej dokumentacyjnego traktowania, na rzecz eksperymentów i tzw. fotografii kreacyjnej.
  3. Spis byłych członków - Związek Polskich Artystów Fotografików
  4. Tadeusz Płaszewski - Związek Polskich Artystów Fotografików [link nieaktualny]

Genealogia

Wydarzenia: Tadeusz Płaszewski. Drzewo genealogiczne: Tadeusz Płaszewski.

Linki zewnętrzne