Tadeusz Płaszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z GenWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
mNie podano opisu zmian
Poprawka po ChatGPT
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
'''Tadeusz Płaszewski''' (ur. 27 lipca 1942 roku w Krakowie - zm. 4 grudnia 2010 w Krakowie) - artysta fotografik, architekt. Absolwent V LO w Krakowie.
'''Tadeusz Płaszewski''' (ur. 27 lipca 1942 roku w Krakowie - zm. 4 grudnia 2010 w Krakowie) - artysta fotografik, architekt. Absolwent V LO w Krakowie.


== Wczesne lata i edukacja ==


== Autobiografia ==
Tadeusz Płaszewski urodził się 27 lipca 1942 roku w Krakowie[1]. Był absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (maturę zdał w 1961 roku)<ref>[https://ics.uci.edu/~dhirschb/genealogy/Krakow/other/k26.txt Spis absolwentów] rocznik 1961.</ref>. Początkowo planował studia na Akademii Sztuk Pięknych, jednak za namową rodziców rozpoczął naukę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W czasie studiów architektonicznych odkrył zainteresowanie fotografią, którą zaczął aktywnie uprawiać jeszcze jako student<ref name="mufo">MuFo  – Katalog On-Line [https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/plaszewski-tadeusz/ Płaszewski Tadeusz]</ref>.
Urodziłem się dawno. Wojna trwała druga i do tego światowa, co wcale jednak Światowca ze mnie nie zrobiło. Wychowałem się właściwie na ulicy, albowiem wyrzucony zostałem po dwu dniach z przedszkola Caritasu za kompletny brak zainteresowania modlitwą i zabawami typu kółko graniaste. Ze szkoły podstawowej nie wyrzucono mnie z powodu małpiej łatwości rysowania kolorowych szlaczków w wypracowaniach z dowolnych przedmiotów, a w nich - towarzysza Stalina, Lenina też  i Marksa oraz Engelsa, a nawet całej czwórki razem. Potem udało mi się zdać maturę<ref name="v-lo">[http://www.ics.uci.edu/~dan/genealogy/Krakow/other/k26.txt Spis absolwentów V LO w Krakowie], rocznik 1961.</ref> i zamiast na ASP zostałem przez rodziców wysłany na architekturę albowiem inżynierem miałem zostać, a nie jakimś tam malarzem. Zacząłem więc studiować, tyle że architekturę cudnych studentek. Poszerzyłem te studia z czasem o studentki ASP, PWSM, PWST, w porywach UJ i AM. Studia trwały i trwały lat bodaj siedem. Wystaw w tym czasie (i potem również) robiłem sporo. Obsyłałem przeróżne konkursy u nas, w Czechosłowacji ówczesnej, a nawet w Moskwie, Rydze i Dreźnie. Z torbą pełną medali i wiedzą pozyskaną od mojego mistrza, Wacława Nowaka<ref name=":2">[http://www.fotoconnect.pl/index.php/baza-wiedzy/slownik-biograficzny-fotografow/waclaw-nowak/ Wacław Nowak] (ur. 1924 – zm. 1976) – ''W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych na krakowskiej ASP. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Duży wpływ na fotografie Nowaka pozostawiły podróże zagraniczne, m.in. do Włoch, Brazylii, Francji. Twórczość Wacława Nowaka przypadła na okres przeobrażeń związanych z funkcją fotografii: odchodzenia od jej dokumentacyjnego traktowania, na rzecz eksperymentów i tzw. fotografii kreacyjnej.''</ref>, zastukałem w roku 1968 do bram Związku Polskich Artystów Fotografików<ref name="ZPAF">[http://www.zpaf.pl/o-zwiazku/czlonkowie/byli-czlonkowie/ Spis byłych członków] - Związek Polskich Artystów Fotografików</ref> i w czerwcu wręczono mi leg. nr 361<ref name=":1"> [http://www.zpaf.pl/pl/content/zpaf/czlonkowie_det.php/361/tadeusz,plaszewski/ Tadeusz Płaszewski] - Związek Polskich Artystów Fotografików ''[link nieaktualny]''</ref>. Porzuciłem Politechnikę i zacząłem pracę zwykłego fotografa w biurze projektów, zajmującym się remontami krakowskich zabytków. Potem były Pracownie Konserwacji Zabytków, Państwowe Zbiory Zabytków na Wawelu, wreszcie Muzeum Narodowe w Krakowie. We wszystkich tych instytucjach fotografowałem piękne wytwory ludzkiego talentu. Teraz fotografuje wyłącznie piękno powstałe z miłości dwojga ludzi, najchętniej płci całkowicie odmiennej niż moja. Raczej pełnoletnie… No i czasami piszę bajki, niekoniecznie dla moich wnuków.
 
== Kariera fotograficzna ==
 
Płaszewski już w latach 60. brał udział z sukcesami w licznych wystawach fotograficznych w Polsce i za granicą – między innymi w ówczesnej Czechosłowacji, ZSRR oraz NRD{{r|mufo}}. Za swojego mistrza i nauczyciela w dziedzinie fotografii uważał krakowskiego artystę [[w:Wacław Nowak|Wacława Nowaka]]. W 1968 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, otrzymując legitymację nr 361<ref>[https://zpaf.pl/o-zwiazku/czlonkowie/byli-czlonkowie/ Byli członkowie], Związek Polskich Artystów Fotografików</ref>. Wkrótce potem porzucił planowaną karierę architekta i związał się zawodowo z fotografią. Pracę rozpoczął jako fotograf-dokumentalista w biurze projektów zajmującym się renowacją zabytków Krakowa. Następnie kontynuował działalność fotograficzną w Pracowniach Konserwacji Zabytków, w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, a od lat 80. w Muzeum Narodowym w Krakowie{{r|mufo}}. W każdej z tych instytucji dokumentował na zdjęciach cenne dzieła sztuki i architektury.
 
== Twórczość ==
 
Płaszewski w swojej twórczości uprawiał przede wszystkim fotografię czarno-białą o charakterze kreacyjnym, koncentrując się tematycznie głównie na portrecie oraz akcie artystycznym. Jego prace cechuje charakterystyczny, lekko nostalgiczny ton i duża subtelność w ujęciu tematu. Twórczość Płaszewskiego postrzegana jest jako efekt połączenia refleksyjności z bezpretensjonalnością przekazu przy jednoczesnym wysokim kunszcie technicznym warsztatu fotograficznego{{r|mufo}}.
 
Fotografie artysty prezentowane były zarówno na licznych wystawach zbiorowych, jak i na pokazach indywidualnych. Do ważniejszych wystaw autorskich Płaszewskiego należały m.in. ''„Przychodzimy, odchodzimy”'' (Galeria Grodzka w Krakowie, 2007) oraz ''„Architekt poza architekturą”'' (Galeria SARP, Kraków)<ref>Architekt poza architekturą - [http://www.architektpozaarchitektura.sarp.krakow.pl/p/pl_ta_pl.html Tadeusz Płaszewski] Galeria SARP, Kraków, 2017</ref>. W krakowskiej [[w:Piwnica pod Baranami|Piwnicy pod Baranami]] zaprezentowano także wystawę ''„Kadr za kadrem, czyli Ewa Demarczyk w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego”''<ref>[[w:Miasto kobiet (magazyn)|Miasto Kobiet]], [https://www.miastokobiet.pl/kobiety-piotra-skrzyneckiego-damy-z-piwnicy-pod-baranami/ Kobiety Piotra Skrzyneckiego: Damy z Piwnicy Pod Baranami] Z okazji 75. urodzin Ewy Demarczyk /16.01/ i jubileuszu 60-lecia Piwnicy Pod Baranami żona fotografa Barbara Płaszewska zorganizowała ich wystawę – łącznie z innymi zdjęciami „piwnicznymi” z lat 60. i 70. – pt. ''„Kadr za kadrem – Ewa Demarczyk w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego”'' (grudzień 2015- luty 2016).</ref>, ukazującą serię jego niepublikowanych wcześniej fotografii słynnej pieśniarki [[w:Ewa Demarczyk|Ewy Demarczyk]]<ref>„Czarny Anioł, Ewa Demarczyk w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego”, 1970 - [https://onebid.pl/pl/fotografie-tadeusz-plaszewski-czarny-aniol-ewa-demarczyk-w-obiektywie-tadeusza-plaszewskiego-1970/841639 aukcja internetowa].</ref>. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii (obecnie [[w:Muzeum Fotografii w Krakowie|Muzeum Fotografii]]) w Krakowie{{r|mufo}}.
 
== Późniejsze lata i śmierć ==
 
W późniejszych latach życia Płaszewski ograniczył swoją działalność do fotografowania ludzi (głównie w parach) oraz okazjonalnie zajmował się pisaniem bajek. Zmarł 4 grudnia 2010 roku w Krakowie, w wieku 68 lat<ref>[https://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,75486,Tadeusz-P%C5%82aszewski-kondolencje.html Nekrolog] - wyborcza.pl, 14.12.2010</ref>. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego dorobek artystyczny – jako wybitnego krakowskiego artysty fotografika i architekta z wykształcenia – stanowi część dziedzictwa kulturalnego Krakowa przełomu XX i XXI wieku.


<gallery>
<gallery>
Linia 20: Linia 34:
== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* [http://www.plaszewski.art.pl/ Strona autorska]
* [http://www.plaszewski.art.pl/ Strona autorska]
* [https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/plaszewski-tadeusz/ Fotografie w zbiorach Muzeum fotografii w Krakowie]
* Aukcje na OneBid, archiwum: [https://onebid.pl/pl/archive/1/0/0/0/Tadeusz%20P%C5%82aszewski Tadeusz Płaszewski]
* [http://www.sarp.krakow.pl/wystawy,165,Tadeusz_Plaszewski_-_Architekt_Poza_Architektura.html Tadeusz Płaszewski - Architekt Poza Architekturą]
* [http://www.galeriagrodzka.art.pl/polska/documents/54.html Galeria Grodzka - wernisaż]
* [http://www.galeriagrodzka.art.pl/polska/documents/54.html Galeria Grodzka - wernisaż]



Aktualna wersja na dzień 16:19, 18 mar 2025

Tadeusz Płaszewski

Tadeusz Płaszewski (ur. 27 lipca 1942 roku w Krakowie - zm. 4 grudnia 2010 w Krakowie) - artysta fotografik, architekt. Absolwent V LO w Krakowie.

Wczesne lata i edukacja

Tadeusz Płaszewski urodził się 27 lipca 1942 roku w Krakowie[1]. Był absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (maturę zdał w 1961 roku)[1]. Początkowo planował studia na Akademii Sztuk Pięknych, jednak za namową rodziców rozpoczął naukę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W czasie studiów architektonicznych odkrył zainteresowanie fotografią, którą zaczął aktywnie uprawiać jeszcze jako student[2].

Kariera fotograficzna

Płaszewski już w latach 60. brał udział z sukcesami w licznych wystawach fotograficznych w Polsce i za granicą – między innymi w ówczesnej Czechosłowacji, ZSRR oraz NRD[2]. Za swojego mistrza i nauczyciela w dziedzinie fotografii uważał krakowskiego artystę Wacława Nowaka. W 1968 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, otrzymując legitymację nr 361[3]. Wkrótce potem porzucił planowaną karierę architekta i związał się zawodowo z fotografią. Pracę rozpoczął jako fotograf-dokumentalista w biurze projektów zajmującym się renowacją zabytków Krakowa. Następnie kontynuował działalność fotograficzną w Pracowniach Konserwacji Zabytków, w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, a od lat 80. w Muzeum Narodowym w Krakowie[2]. W każdej z tych instytucji dokumentował na zdjęciach cenne dzieła sztuki i architektury.

Twórczość

Płaszewski w swojej twórczości uprawiał przede wszystkim fotografię czarno-białą o charakterze kreacyjnym, koncentrując się tematycznie głównie na portrecie oraz akcie artystycznym. Jego prace cechuje charakterystyczny, lekko nostalgiczny ton i duża subtelność w ujęciu tematu. Twórczość Płaszewskiego postrzegana jest jako efekt połączenia refleksyjności z bezpretensjonalnością przekazu przy jednoczesnym wysokim kunszcie technicznym warsztatu fotograficznego[2].

Fotografie artysty prezentowane były zarówno na licznych wystawach zbiorowych, jak i na pokazach indywidualnych. Do ważniejszych wystaw autorskich Płaszewskiego należały m.in. „Przychodzimy, odchodzimy” (Galeria Grodzka w Krakowie, 2007) oraz „Architekt poza architekturą” (Galeria SARP, Kraków)[4]. W krakowskiej Piwnicy pod Baranami zaprezentowano także wystawę „Kadr za kadrem, czyli Ewa Demarczyk w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego”[5], ukazującą serię jego niepublikowanych wcześniej fotografii słynnej pieśniarki Ewy Demarczyk[6]. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii (obecnie Muzeum Fotografii) w Krakowie[2].

Późniejsze lata i śmierć

W późniejszych latach życia Płaszewski ograniczył swoją działalność do fotografowania ludzi (głównie w parach) oraz okazjonalnie zajmował się pisaniem bajek. Zmarł 4 grudnia 2010 roku w Krakowie, w wieku 68 lat[7]. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego dorobek artystyczny – jako wybitnego krakowskiego artysty fotografika i architekta z wykształcenia – stanowi część dziedzictwa kulturalnego Krakowa przełomu XX i XXI wieku.

Przypisy

  1. Spis absolwentów rocznik 1961.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 MuFo – Katalog On-Line Płaszewski Tadeusz
  3. Byli członkowie, Związek Polskich Artystów Fotografików
  4. Architekt poza architekturą - Tadeusz Płaszewski Galeria SARP, Kraków, 2017
  5. Miasto Kobiet, Kobiety Piotra Skrzyneckiego: Damy z Piwnicy Pod Baranami Z okazji 75. urodzin Ewy Demarczyk /16.01/ i jubileuszu 60-lecia Piwnicy Pod Baranami żona fotografa Barbara Płaszewska zorganizowała ich wystawę – łącznie z innymi zdjęciami „piwnicznymi” z lat 60. i 70. – pt. „Kadr za kadrem – Ewa Demarczyk w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego” (grudzień 2015- luty 2016).
  6. „Czarny Anioł, Ewa Demarczyk w obiektywie Tadeusza Płaszewskiego”, 1970 - aukcja internetowa.
  7. Nekrolog - wyborcza.pl, 14.12.2010

Genealogia

Wydarzenia: Tadeusz Płaszewski. Drzewo genealogiczne: Tadeusz Płaszewski.

Linki zewnętrzne